Super, že se zadařilo přihlášení
Nejdříve k tomu, co jsem viděla. Je tam několik tedy opravdu strašných chyb. Nikdo vám na cvičáku se stopami nepomáhá?
Nevím, jestli jsem to přehlédla, ale neviděla jsem
nášlapový kolík. To je věc, která je opravdu nutná. Pro psa je to jeden z motivačních faktorů stejně tak jako
hlášení rozhodčímu (může být i imaginární). Nášlapový kolík se píchá do země vždy vlevo od nášlapu. Hlaášení se podává vždy před vyjitím na stopu a nachystáním psa (vložení vodítka pod nohu/y).
Uvedení na nášlap - už od malého štěňátka je nutné psa dobře navést na nášlap. Jde o to, aby měl dostatek času nasumovat pach a správně vyrazit. Právě ona nekoncentrace vede pak k velkým chybám v začátku stopy (uvědomte si, že na zkouškách musí pes chodit 10m před vámi...). Tzv. vyhledání nášlapu je samozřejmě dobré dělat, i když jakoby lehčeji. Psa si nachystejte až tak cca 1 m před nášlapem a nechte jej pach nasát (u vaší fenky doporučuji dát na nášlap klidně i 3 kousky masa), mírně jej jakoby přidržte a pak jej nechte až vyrazit ve směru stopy. Dobré je uvádět psa na nášlap v různých směrech, než je stopa. Možná někdo namítne, že to ve výcviku nevyužijite a skončíte třeba jen u ZM. Ale já nevidím nic na tom, dělat vše od začátku dobře, než pak opravovat chyby.
Vedení psa na stopě - ve vašem případě je provlečení vodítka vadné. Nemá žádný význam...V začátku je dobré mít vodítko provlečené pod pravou přední. Nejenže to slouží ke zpomalení psa, ale hlavně to je účinný nástroj jak nedovolit psu zvednout hlavu. Prostě ji škubnete k zemi. Dále ono ukazování - používá se u psů, kteří ještě vůbec neví vo co gou. Ve vašem případě to potřeba již není. Tedy jen do té doby, než udělá tzv. jelena (zvedne halvu, čučí a někdy dá i postoh ohaře). V tu chvíli právě přichází povel STOPA (popř.HLEDEJ) a ono škubutí ke stopě a ukázání. Po nalezení pamlsku musí následovat i pochvala. Dále klidně můžete na rovných úsecích psa pouštět více před vás. Také dělejte větší kroky a zkuste sem tam pamlsek i vynechat. Až bude pes naučen více oné samostatnosti, pak až použijte vedení pod oběma nohama. Jen nezapomeňte, že při chybě nesmíte škubat směrem vzad, ale ke psu musíte přistoupit, chytnou vodítko u obojku a škubnout směrem vpřed - nebo ji jen navést.
Chválení psa na stopě - je nesmírně důležité. Ale váš tón hlasu musí bát psa nerušící a přitom vyřazující radost. Za to povel stopa, je povel - důrazný. Pokud je pes zabrán do stopy, není potřeba jej moc rušit.
Lomy - ve vašem případě doporučuji nedělat lomy, ale oblouky (spíše obloučky, prostě ten lom zakulatit). Pak se vám nestane, že pes zvedne hlavu...ale plynuje může onu změnu tvaru vypracovat. Pamatujte, že oblouk by měl být v začátku celý prokrmený. A nikdy nedávejte v jeho blízkosti předmět, nebo ukončení stopy.
Délka stopy - ve vašem případě již dělejte delší, ať má pes čas se do stopy ponořit a také snižte denní dávku...přeci jen na oné stopě toho hodně sežere. Ideál je krmit ji jen na stopě. Lehké stopy můžete klidně udělat i 2 denně.
Ukončení stopy - v tomto případě není míček jako ukončení až tak vhodný. Tedy psa byste měla od začátku vést k předmětu - tj. krabička s něčím strašně dobrým, ještě lepším než je na stopě (třeba ryba). Na krabičku pokládejte předmět. Až po najezení a vaší obrovské pochvale, vytáhněte míček z kapsy a pohrajte si s ní. Pokud už umí lehni, tak ji ke krabičce bez povelu položte (ve chvíli kdy k ní čuchne) a při krmení ji nechte v této poloze (jedna ruka přidržuje psa mezi lopatkama a druhá drží krabičku...). Nezapomeňte, že předmět - krabička musí být mezi předníma nohama psa. Ona metoda, kdy je míček na stopě je velmi dobrá, ale používá se jen někdy. Protože v začátku se pes může naučit, stopu proletět, jen aby našel ten míček. A bude vám úplně kašlat na předměty. Tedy pokud máte míčkaře...Ideál je pak míčky zakopávat pod předměty. Ale to už je jiný systém....
A zlaté pravidlo nakonec -
KAŽDÁ STOPA MUSÍ BÝT JINÁ Jinak starší stopy dělejte kratší a ty čerstvé zase delší. Nenechávejte psa přecházet pamlsky, od toho máte přece vodítko. Samozřejmě pokud jej přejde a mezitím sežere dva před ním, je zbytečné jej vracet. Po ukončení stopy a pohrátí si (pes je už na volno), není chyba, když se pes na stopu vrátí a čuchá si po ní. Koneckonců už není v oné povinnosti a výcviku.